KIMCHI
KIMCHI, TO KOREAŃSKA KISZONKA O CHARAKTERYSTYCZNYM SMAKU. DUŻO OSTRZEJSZA I BARDZIEJ AROMATYCZNA W PORÓWNANIU Z NASZYMI PRZETWORAMI, JEDNAK GODNA POLECENIA NAWET DLA NAJBARDZIEJ KONSERWATYWNYCH POLAKÓW.
Ba! Nawet ugotowaliśmy z niego kapuśniak i musimy przyznać, że od tamtej pory gotujemy go regularnie. Hitem w kapuśniaku są również żeberka, bowiem dzięki aromatycznemu kim chi nabierają fantastycznego smaku.
CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 MIN
CAŁKOWITY CZAS: 24H
PORCJE: 1 WIELKA
SKŁADNIKI
- ŚREDNIEJ WIELKOŚCI KAPUSTA PEKIŃSKA
- BIAŁA RZODKIEW
- 3 MARCHEWKI
- ZIELONA CEBULKA DYMKA
- 2 ŁYŻKI MĄKI RYŻOWEJ LUB PSZENNEJ
- ŁYŻKA CUKRU
- 3 ŁYŻKI SOSU SOJOWEGO
- 5 ZĄBKÓW CZOSNKU
- 10 CM IMBIRU
- 4 ŁYŻKI PAPRYKI GOCHUGARU – Korean chili pepper
- 2 SZKLANKI WODY
- 2 ŁYŻKI SOLI
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Kapustę pekińską opłucz pod zimną, bieżącą wodą, poszatkuj następnie przełóż ją do dużej miski, zasyp solą, zalej wodą i odstaw na około 2 godziny.
Marchew, umyj, obierz, potem potnij w bardzo cienkie słupki.
Rzodkiew umyj, obierz, przekrój ją wzdłuż na pół, później potnij w cienkie plastry.
Dymkę opłucz, następnie poszatkuj.
Dwie szklanki wody przelej do rondelka, następnie dodaj 2 łyżki mąki ryżowej, wymieszaj aż mąka się rozprowadzi. Podgrzej na małym ogniu, potem odstaw do wystygnięcia.
Pamiętaj, że gochugaru jest ostra, zatem zadecyduj ile jej dodasz do pasty, polecamy od 3-5 łyżek. Do rondelka z mąką dodaj gochugaru, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz starty na tarce imbir, cukier i sos sojowy, następnie całość wymieszaj, tak aby powstała jednolita konsystencja.
Kapustę pekińską odcedź, dodaj marchewkę, rzepę i dymkę, potem zalej pastą z gochugaru. Wetrzyj ją we wszystkie warzywa, jednak nie zapomnij uprzednio założyć rękawic lateksowych.
Po około 5 minutach wcierania przełóż ją do kamionkowego naczynia i przykryj. Będzie gotowa już po upływie 24 godzin, jednak z racji jej dużej ilości polecamy przełożyć kiszonkę do mniejszych słoików, następnie schować je do lodówki.
Tak przygotowane kimchi może być przechowywane około 2-3 tygodnie, a co więcej im dłużej leżakuje, tym staje się bardziej miękkie i aromatyczne.
Jeśli lubisz nietuzinkową ceramikę i cenisz sobie ręczną robotę, zapraszamy do naszej pracowni ŻREMnaTALERZACH. Dzięki oryginalnym dodatkom możesz stworzyć niepowtarzalne kompozycje na stół, które zachwycą twoich gości, a co więcej każdego dnia będą czynić twe dania wyjątkowymi.
KIMCHI…JEMY…
Kimchi jemy jako surówkę do naszych obiadów, jako sałatkę do śniadania lub jako przekąskę na wieczór. Pamiętaj, że z resztek kiszonki możesz ugotować przepyszną zupę lub kapuśniak z żeberkami.