PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
PIEROGI, JEDNE Z NASZYCH ULUBIONYCH, BOWIEM Z GRZYBAMI, KTÓRE EKIPA ŻREM.PL ZBIERA PODCZAS JESIENNYCH WYPADÓW DO LASU. UWIELBIAMY RAZEM SPACEROWAĆ I ODKRYWAĆ NOWE GRZYBOWE ZAGAJNIKI.
Zapach gotujących się grzybów, to jeden z najpiękniejszych zapachów o tej porze roku. Tych pierogów nie może również zabraknąć na wigilijnym stole, zatem wtajemniczymy was, jak się je przyrządza w ŻREMOWEJ kuchni. Do dzieła!
CZAS PRZYGOTOWANIA: 50 MIN
CAŁKOWITY CZAS: 130 MIN ( BEZ NAMACZANIA GRZYBÓW)
SZTUK: 60
SKŁADNIKI
CIASTO
- 1 kg MĄKI TORTOWEJ PLUS NA PODSYPANIE
- JAJKO
- 80 g MASŁA
- ŁYŻKA OLEJU RZEPAKOWEGO
- 600 ml GORĄCEJ WODY
FARSZ
- 150 g SUSZONYCH GRZYBÓW
- 500 g KAPUSTY KISZONEJ
- 2 ŁYŻKI MASŁA
- 2 ŁYŻKI OLEJU RZEPAKOWEGO
- SÓL I PIEPRZ
PIEROGI – OMASTA
Polecamy roztopione masło z posiekaną, świeżą pietruszką lub szałwią. Kolejną opcją jest zrumieniona cebulka, zatem jeśli wolisz cebulkę, skrój o dwie cebule i podsmaż na patelni.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Na początek farsz, najlepiej zacznij dzień wcześniej, wrzuć suszone grzyby do zimnej wody, następnie przykryj je ściereczką i odstaw do namoknięcia przez całą noc.
Następnego dnia gotuj je w tej samej wodzie dopóty, dopóki nie staną się miękkie.
Kapustę kiszoną odciśnij, potem zalej wodą i gotuj aż zmięknie.
Ostudzone grzyby i odciśniętą ugotowaną na miękko kapustę zmiel maszynką, następnie obierz cebule i posiekaj w kosteczkę. Zeszklij ją na maśle i dodaj zmielone grzyby i kapustę, podsmażaj przez około 15 minut na średnim ogniu.
Na koniec dopraw solą i pieprzem, potem wsadź do lodówki na 15 minut, bowiem dzięki temu łatwiej będzie ci nakładać farsz na ciasto.
Ceramika, którą widzicie na zdjęciach została wykonana w naszej pracowni ŻREM NA TALERZACH, jeśli chcecie zobaczyć ich więcej, zapraszamy tutaj:
Teraz czas na ciasto, zatem zagotuj wodę, przygotuj stolnicę, przesiej na nią mąkę.
Na szczycie kopca z mąki zrób dołek, następnie wbij jajko i dodaj miękkie masło oraz olej.
Odmierz 600 ml wrzącej wody, potem wlej 1/3 do kopca i zamieszaj łyżką. Kiedy woda połączy się z mąką i jakiem ponownie dodaj wodę i wymieszaj. W miarę możliwości, po wlaniu całej wody zagnieć ciasto rękami.
Ciasto podziel na 6 części, jedną odłóż na stolnicę, a pozostałe wsadź do miski i przykryj bawełnianą ściereczką.
Kawałek ciasta rozwałkuj na mniej więcej 3 mm, następnie za pomocą szklanki wykrój koła.
Do małej miseczki nalej wodę, potem na każde kółko z ciasta nałóż grzybowy farsz.
Złóż kółko z farszem na pół, następnie delikatnie zwilż koniec ciasta od środka i za pomocą palców sklej, postaraj się, aby były mocno sklejone, wtedy nie pękną podczas gotowania. Układaj je na bawełnianej ściereczce, potem gotuj w posolonej wodzie, dopóki nie wypłyną na wierzch, potem wyłóż na patelnię z podsmażoną cebulką, masłem szałwiowym lub boczkiem.