ZAKWAS ŻYTNI
Zakwas każdy chciałby mieć… chlebuś też… no więc do roboty!
CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 MIN
CAŁKOWITY CZAS: 5 DNI
PORCJA: 1
SKŁADNIKI
- MĄKA RAZOWA ŻYTNIA TYP 2000
- PRZEGOTOWANA CIEPŁA WODA
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
DZIEŃ 1
Na początek przygotuj słoik, najlepiej o pojemności 1 litr, bowiem przez najbliższe 5 dni będziesz dokarmiać swój zakwas, musi on mieć dużo miejsca.
Słoik wyparz, następnie osusz.
Odmierz na wadze na przykład 50g mąki żytniej razowej, po czym odmierz 50 ml przegotowanej ciepłej wody.
Ilość mąki i wody jest dowolna, lecz musi być taka sama.
Do słoika wsyp mąkę i zalej ją wodą, teraz czas na mieszanie, lecz pamiętaj, nasze babcie zawsze polecały drewniane łyżki, ja przesądna nie jestem, ale mieszam drewnianą!
Słoik przykryj bawełnianą ściereczką i umieść w najcieplejszym miejscu w twoim domu, jednak zwróć uwagę na to, że zakwas nie lubi przeciągów.
DZIEŃ 2
Do zakwasu dolej 50 ml przegotowanej ciepłej wody i wsyp 50 g mąki żytniej razowej, następnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odłóż na swoje miejsce.
Jeśli, po upływie 24h zakwas nie zmienił swojego wyglądu, nie martw się, tak ma być.
DZIEŃ 3
Powtórz czynność z dnia drugiego. W słoiku powinny pokazać się pierwsze oznaki życia, czyli bąbelki powietrza, które sugerują, że zaczyn zaczął już pracować, jeśli ich nie widzisz, możliwe, że w pomieszczeniu, w którym trzymasz słoik jest za chłodno, postaraj się znaleźć cieplejsze miejsce dla zakwasu.
DZIEŃ 4
Powtórz czynność z dnia trzeciego.
DZIEŃ 5
Twój zakwas jest gotowy, więc powinien wyglądać tak:
Teraz możesz zabrać się za pieczenie CHLEBA, toteż przepis znajdziesz TUTAJ:
ZAKWAS ZERO WASTE
Wiadomo, że do upieczenia chleba nie zużyjesz całego zakwasu, możesz każdego następnego dnia go dokarmiać i piec świeży chleb na bieżąco, lub schować go do lodówki, jednak co najmniej raz w tygodniu zakwas musi być dokarmiony.
Czy kiedy zakwas wkładam do lodówki, mam go codziennie przemieszać? Jak długo zakwas może pozostać w lodówce niedokarmiony?
Mistrz! Bardzo ładnie wyrósł!
Pozdrawiamy
ŻREM.PL
Proszę o podpowiedź jak użyty zakwas dalej trzymać i dokarmiać
Panie Krzysztofie, dokarmiamy zawsze w ten sam sposób, tzn. dodajemy tyle samo mąki co i wody. Ilość zależna jest od tego, czy potrzebujemy go więcej i szybciej, czy np. upieczony chleb starczy na 4-5 dni, wtedy dodajemy 3 łyżki wody i 3 łyżki mąki, każdego dnia. po dodaniu wody i mąki mieszamy zakwas, następnie przykrywamy bawełnianą ściereczką i odkładamy w ciepłe, suche miejsce. Jeśli natomiast nie chcemy mieć zakwasu za wiele, dokarmiamy go, następnie wsadzamy do lodówki na nie więcej niż 7 dni.
Pozdrawiamy!
Ekipa ŻREM.PL
Dzień dobry :). Jaka mąka dokarmiać ten zakwas ? Z tej której powstał czy może być tylko razowa? Pozdrawiam 🙂
Oj miałam na myśli tylko żytnią mąkę nie mąkę razową :-).
Dzień dobry 🙂 żytnią 🙂 pysznych wypieków życzymy!
Dziekuje 🙂
Dzień dobry,
1. 1:1
2. Najmniej 50g
3.Przed schowaniem do lodówki proszę dokarmić, przykryć ściereczką i schować do lodówki. Wyciągnąć, dokarmić i zostawić na 5-6h w cieple. Dokarmiać tyle, ile się chce byle 1:1 🙂
Serdecznie pozdrawiam!